Tekhnelogos Üniversite Sanayi İşbirliği Projesi Meyvesini Verdi:

Zetacad, üniversitelerde ders olarak okutuluyor

Doğalgaz sektöründe yaygınlıkla kullanılan ZETACAD Programı, artık üniversitelerde ders olarak okutuluyor. Türkiye’de ilk defa, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi,  Gaz ve Tesisat Teknolojisi Programı’nı başlatarak doğalgaz sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını karşılama noktasında önemli bir adım atmış oldu.

2011-2012 Güz Döneminde Türkiye’de bir çok üniversite ZETACAD’i Meslek Yüksekokullarında ders programına almak için hazırlıklarını sürdürürken konuyla ilgili bir görüşlerini aldığımız T.C.Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı  Öğretim Görevlilerinden İbrahim Kırbaş şunları söyledi:

“Yüksekokulumuzda yürüttüğümüz Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programında Matematik, İngilizce, Teknik Resim gibi temel konularla ilgili derslerden başka, ısıtma, soğutma tesisatı, kazanlar ve yakacaklar, boru sistemleri, iklimlendirme tesisatı, doğalgaz, temiz-su tesisatı, yalıtım teknolojisi, proje hazırlama, bilgisayar destekli tasarım gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

ZetaCAD Programı,  okulumuzda seçmeli ders olarak okutulmakta, uygulamalar yapılmakta ve öğrenci program hakkında yeterli düzeyde eğitim alarak mezun olmaktadır. Türkiye’nin birçok ilinde kullanılmakta olan program firmaların proje hazırlamasında oldukça kolaylık sağlamaktadır. Biz de okul olarak firmaların istediği tekniker açıklarını kapatmak üzere ZetaCAD programının kullanımına ilişkin bir seçmeli dersi müfredata ekleyerek yetiştirdiğimiz teknikerlerin kalitesini artırmayı başardık. Türkiye geneline baktığımız zaman beklide ZetaCAD programının ders olarak uygulandığı tek okul olduğumuzu söyleyebiliriz.”

Burdur Meslek Yüksekokulu Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı mezunu teknikerler, doğalgaz, ısıtma-soğutma, sıhhi tesisat ve yapı işleri yapan firmalarda istihdam edilmektedirler.

Programda halen 100 öğrenci eğitim-öğretime devam etmektedir.